WannaCrypt Saldırılarından Korunmak için Yapmanız Gerekenler

Paylaş

Geçtiğimiz Perşembe gününden beri artarak dünyayı tehdit eden siber saldırılar konusunda yapılması gerekenler hakkında Microsoft tarafından paylaşılan aşağıdaki açıklamayı paylaşıyoruz:

Bu uyarı size WannaCrypt, WannaCry, WannaCryptor, veya Wcry gibi isimlerle ortaya çıkan zararlı yazılım saldırısıyla ilgili size bilgi vermeyi amaçlar. 12 Mayıs 2017’de dünyanın her yerinden pek çok kişinin kullanmakta oldukları kritik sistemler “WannaCrypt” isimli zararlı yazılımdan etkilendi. Microsoft her son kullanıcı ve kurumun bu saldırıdan korunmak için yapması gerekenleri paylaştı.

Korunmak ve saldırıyı engellemek için adımlar:

 1. Henüz MS17-010 güvenlik güncellemesini yüklememiş olan bütün müşterilerimizin mümkün olan en kısa sürede güncellemeyi kurumlarında dağıtmalarını tavsiye ediyoruz. Güncellemeyi dağıtma sürecinde, saldırı alanını daraltmak için aşağıdaki iki geçici çözümü de kullanabilirsiniz:
 2. Windows 10’a geçin ve bilgisayarlarınızı güncel tutarak Windows 10’un en yeni güvenlik özelliklerinden ve proaktif koruma sistemlerinden faydalanın.
  1. SMBv1 protokolünü bu makalede anlatıldığı ve daha önce tavsiye edildiği şekilde devre dışı bırakın (yeniden başlatma gerektirir).
  2. Yönlendirici veya Güvenlik Duvarı ayarlarınız için bir kural oluşturarak 445 çıkışına gelen SMB trafiğini engellemeyi değerlendirin.
 3. Windows Defender 1.243.297.0 güncellemesiyle bu saldırının kaynağı olan zararlı yazılımı Ransom:Win32/WannaCrypt olarak tespit ediyor. Kurumunuzda Windows Defender’ı aktive ederek bu saldırıdan korunabilirsiniz.
 4. Yapay zeka tabanlı yetenekleriyle fidye yazılımları taşıyan tehlikeli epostaları engelleyen Office 365 Advanced Threat Protection servisimizi kullanın.
 5. Ağınızdaki şüpheli aktiviteleri tespit etmenize olanak sağlayan Windows Defender Advanced Threat Protection servisimizi kullanın. Windows Defender Advanced Threat Protection – Fidye Yazılımlara Yanıt Verme Kılavuzu’nu indirin ve Windows Defender ATP kullanarak fidye yazılımları nasıl tespit edip, inceleyerek durdurabileceğinizi öğrenin.
 6. Cihazları zararlı yazılımlara karşı kitlemek için Kernel seviyesinde sanallaştırma tabanlı güvenlik katmanı sağlayan Device Guard’ı kullanın ve bilgisayarlarınızda sadece güvenilen uygulamaların çalışmasına izin verin.
 7. Aşağıda bu saldırı hakkındaki sorularınıza cevap bulabileceğiniz Sıkça Sorulan Sorular bölümümüzü inceleyin. Destek seçenekleriyle ilgili daha detaylı bilgi almak için Kurumlar için Destek sayfamızı ziyaret edin.
Paylaş
By | 2017-07-26T17:43:32+00:00 Mayıs 15th, 2017|MICROSOFT, TRIOWORX|