Dynamics365 CRM ile Satışları Artırmanın 10 Yolu!

Paylaş

İşte size satışlarınızı arttırmanızda Dynamics 365’i seçmeniz için 10 sebep:

1- Dynamics 365 Üzerinde Satış Aktiviteleri

Dynamics 365 üzerinde uygulanan birkaç filtrelemeyle satışçılarınız arasında deneyimleri ve müşteri portföyleri eşit en başarılı satıcı ile en başarısız olan olan iki satıcının Dynamics 365’teki aktivitelerini takip ederek müşteriyle irtibata geçiş sayısını, ziyaret sayısını, teklif sayılarını inceleyerek, aldıkları sipariş rakamlarıyla karşılaştırıp, satış sayıları farkının arkasındaki gerçek sorunu belirleyebilirsiniz.

2- Dynamics 365’te Kayıtlı Müşteri Bilgileri

Satıcı müşterisinden birçok bilgiyi alır, ancak bazı bilgilerin önemsiz olduğunu düşünür, önemsiz diye düşünülen bir bilgi aslında şirket yönetiminin ileri zamanlar için planladığı bir stratejiyi destekleyecek bir argüman olabilir veya önemli ve saklanan bir bilginin, şirket tarafından zamanında bilinmemesi, rakiplerin farklı strateji geliştirmesine ve satış kaybına yol açabilir. Dynamics 365 ile müşterilerin istediğiniz bilgilerin kaydedilmesini sağlayarak istediğiniz zaman görüntüleyebilirsiniz böylelikle satış kayıplarınızı en aza indirebilirsiniz.

3- Dynamics 365 Yardımıyla Müşterilerinize Değer Biçin 
Müşterilerinizi ve alım düzenlerini Dynamics 365 içerisinde oluşturulan raporlarla analiz ederek her müşterinin firmanız için ne kadar değerli olduğunu tam olarak belirleyebilirsiniz. Bu bilgileri kullanarak en çok kar getiren müşterilerinizin yanı sıra diğer önemli müşterilerinizi de belirlersiniz.

4- Dynamics 365 ile Kaçan Satışların Analizi

Başarısız olunan satış girişimlerinde satıcı kendisini suçlamak yerine fiyatı ve rekabeti suçlamayı seçer, bu çok doğal bir insan davranışıdır. Dynamic 365 kullanarak her kaçan satışın yönetim tarafından Dynamics 365 ile hazırlanan raporlarla kolayca sorgulanarak gerçek neden keşfedilebilir.

5- Dynamics 365 Kullanarak Satış Adetlerinizi arttırın

Tüm müşteri bilgilerinizi Dynamics 365’te tuttuğunuz zaman istediğiniz bilgilerin parmaklarınızın ucunda olduğundan satış girişimlerinizi daha etkin bir şekilde hedefleyebilir, yaklaşımlarınızı daha stratejik bir şekilde zamanlayabilirsiniz dönüşüm oranınızı iyileştirip müşteri başına düşen satış adetlerini arttırabilirsiniz.

6- Tüm Bilgileriniz Tek Yerde Dynamics 365’te Olsun
Dynamics 365 stok ve teslimat bilgilerini de içeride saklanmasına olanak sağla bu sayede herhangi bir müşterinin siparişlerinin zamanında ulaşıp ulaşmadığından ödemelerini vaktinde yapıp yapmadıklarına kadar firmanızla olan tüm ilişkisini görebilirsiniz.

7- Dynamics 365’te Satış Dışı Faaliyetlerin Gözlemlenmesi

Teklifin verilmesi, siparişin alınması ve takibi gibi aktivitelerde, şirketin iş süreçlerinin onay mekanizmalarının nasıl çalıştığı, her teklif için ve her sipariş için ne kadar zaman harcandığı incelenmelidir. Bunların hepsini Dynamics 365 ile kolayca yapılıp aslında şikayet edildiği kadar fazla zaman harcanmadığını da keşfedebilirsiniz.

8- Dynamics 365 ile Müşteriyi Teşvik Etme ve Çapraz Satış

Müşteri alım düzenlerini Dynamics 365 kullanarak bilmeniz müşterilerinizi daha çok alım yapmaya teşvik etme ve çapraz satış yapma fırsatları sunarak her müşterinin değerini maksimuma çıkarmanızı sağlar.

9- Dynamics 365 ile Veriminizi Yükseltin ve Maliyetleri Düşürün 

Dynamics 365 verimle ilgilidir. Hedeflemenizi iyileştirir ve fireleri azaltırsanız satış ve pazarlama maliyetleriniz azalabilir ve mükerrer işlemleri ortadan kaldırarak daha çok zaman ve para kazanabilirsiniz.

10- Dynamics 365 Verilerinizi Kullanarak Yeni Müşteriler Bulursunuz

Soru soranlarla potansiyel yeni müşterilerin detaylarını Dynamics 365’te saklayıp daha sonra irtibata geçebilirsiniz. Mevcut müşterilerinizle ilgili bilgiler, en iyi müşterilerinizle benzeşen yeni müşteriler bularak onlara da başarılı satışlar yapmanızı sağlayabilir.

 

 

Paylaş
By | 2017-07-26T16:31:26+00:00 Haziran 20th, 2017|DYNAMICS365, MICROSOFT, MICROSOFT CLOUD, TRIOWORX|